Türkiye'nin ilk ve tek Kıta Bisiklet Takımı olan "Torku Şekerspor" 2013 sezonunda elde ettiği müthiş başarılardan sonra yarış takvimindeki son tur olan Taihu Göl Turu'nda (Tour of Taihu Lake) inanılmaz başarılara imza atarak, şampiyon oldu ve yarışı adeta domine etti.

 

Torku Şekerspor Kıta Bisiklet Takımı'nın özel davetiye alarak katıldığı Tour of Taihu Lake, Dünya Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2.1 kategorisinde profesyonel yarışlar arasında yer alıyor. Tour of Taihu Lake 2 - 10 Kasım 2013 tarihleri arasında Çin'in Jiangsu eyaletinin ev sahipliğinde Taihu Gölü çevresindeki etaplarla tamamlandı. 9 etaptan oluşan Tour of Taihu Lake'de sadece profesyonel lisanslı olan birbirinden önemli 1 Pro Continental17 Continental Takım ve 2'de Milli Takım olmak üzere 20 takım; 120 sporcu mücadele etti.

 

Torku Şekerspor Tour of Taihu Lake'de elde ettiği başarılarla Türk Bisiklet tarihinin en önemli başarılarından birisine imza attı.

 

9 etaptan oluşan Tour of Taihu Lake'de toplam 28 kez podyum görerek ayrıca önemli bir başarı elde eden Torku Şeker'in elde ettiği başarılar şu şekildedir;

 

Genel Ferdi Klasman 1.si (Yuriy Metlushenko - Torku Şekerspor)

 En İyi Sprinter Sıralaması 1.si (Yuriy Metlushenko - Torku Şekerspor)

 U23 Genel Ferdi Klasman 3.sü (Ahmet Örken - Torku Şekerspor)

 5 etap 1.liği "1. 2. 3. 4. ve 9. etap" (Yuriy Metlushenko - Torku Şekerspor)

 2 etap 2.liği "5. ve 6. etap" (Yuriy Metlushenko - Torku Şekerspor)

 1 etap 3.lüğü "7. etap" (Yuriy Metlushenko - Torku Şekerspor)

 2 etap 3.lüğü "8. ve 9. etap" (Ahmet Örken - Torku Şekerspor)

 

 

Ayrıca, Dünya Bisiklet Birliği'nin verdiği bilgilere göre ise 2013 yol bisikleti sezonunun en hızlı ortalamaya sahip turu'da 47 km/h ortalama ile Tour of Taihu Lake oldu.

 

 

Yarış sonrası Torku Şekerspor'un takım kaptanı ve sprinteri Yuriy Metlushenko'nun yaptığı açıklama;

"Sezonun en hızlı turundan galip ayrılmak, kulübüme lider mayoyu getirmiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Elde ettiğimiz bu başarı kesinlikle takım işi. Burada bir çok iyi ve ünlü sprinterler var, çok mutluyum. Ama en güçlü ve organize takım Torku Şekerspor'du. Takım kadromuzdaki herkes görevinin hakkını fazlasıyla verdi. Bu da bize başarıyı getirdi. Elde ettiğimiz bu zaferi en büyük destekçimiz Torku'ya ve Onursal Başkanımız Recep Konuk Bey'e hediye ediyorum."

 

 

Torku Şekerspor'un Avrupa Şampiyonu ünvanlı genç sporcusu Ahmet Örken'in yaptığı açıklama;

"Bir podyumda iki Torku hedefimiz de tuttu. Evet müthiş zorlu bir yarıştı. Ama bana destek veren takım arkadaşlarım ile zorlukları başarıyla aştım. Lider formayı, puan mayosunu aldık. Final etabında iki Torku'yu podyuma çıkardık. Yorgunluğa değdi. Takımdaki herkes, Bekir Baki Akirşan, Ahmet Akdilek, Muhammet AtalaySergiy Grechyn ve tabii ki Yuri Metlushenko mükemmeldi. Bu podyum onurunu hem takım arkadaşlarıma hem de Miraç Kal'in yeni doğan bebeğine armağan ediyorum."

 

 

Torku Şekerspor Bisiklet Takımı Sportif Direktörü Mehmet Şafakcı'nın yaptığı açıklama;

"Bir yarışta daha ne olabilir ki? Takım sporcularımızla gurur duyuyoruz. 19 rakip takımdan 1 gün podyum göremeyenler varken biz 9 günde 28 kez podyum gördük. Hem puan mayosu hem turun lider mayosunu aldık. Final podyumuna ikiTORKU sporcusunu çıkardık. Çin basınının her gün TORKU ismini tanıttığı takım olduk. Gerçekten çok mutluyum. Burada yarışmamızı sağlayan ve desteğini esirgemeyen Onursal Başkanımız Sayın Recep Konuk'a teşekkürlerimizle beraber zaferimizi sunuyoruz. Kulüp Başkanımız Sayın Yavuz Erence'ye destekleri için teşekkür ediyoruz. Başarımızı bizi destekleyen değerli yöneticilerimize borçluyuz. 5 yıl önce, az yarış koşan normal bir takım iken şimdi, bu güven ve destek sayesinde kıtalararası yarışlarda, güçlü ve tecrübe takımlara karşı galibiyeti ülkemize taşıyoruz. Ve daha da büyük, daha da fazla başarılar hedefliyoruz." Torku Şeker Gençlik ve Spor Klübü
Bizi Takip Edin
Tüm hakki Sakli idir © 2012 Konya Seker.