Konya Şekerspor Kulübü Konya Şeker Fabrikası Gençlik ve Spor kulübü derneği adı altında 1955 yılında kurulmuştur.  Konya Şeker fabrikası mensuplarını temsilen sportif faaliyetlere katılmak mensuplarının boş zamanlarını değerlendirerek beden ve moral eğitimlerini tamamlamak ve ülkemiz sporuna genç ve dinamik sporcu yetiştirmek amacına yönelik olarak kurulmuş olan gençlik ve spor kulübü bu amacı gerçekleştirmektir. Futbol, basketbol, voleybol, güreş, atletizm ve bisiklet branşlarında takımlar kurmuştur. Takımımızın kurucuları aşağıda ismi geçen şahıslardan oluşmuştur.


Hamit Pınar, S.Meral Tuncay, Ahmet Ekmekçioğlu, M.Atilla Önal, Veli Yakut, Muzaffer Evren, Davut Berber


1955 yılından bu güne kadar türk sporuna adı geçen  branşlarda sayısız sporcu kazandıran Konya Şekerspor Konya ilinin köklü kulüpleri arasında yer almıştır. Konya şekerspor Konya Şeker A.Ş.’nin özelleşmesi ile birlikte yönetim kurulu başkanlığına seçilen Recep KONUK’ un spora göstermiş olduğu önem ve katkılarından dolayı tüm branşlar da büyük başarılara imza atmıştır. Konya Şekerspor Kulübü  Futbol da TFF 2. Ligine , Güreşte Türkiye 1. Güreş Ligine ve Bisiklet te de Türkiye Şampiyonluğuna ulaşmıştır. Ve bu branşlarda Türk milli takımına bir çok sporcu verme başarısını göstermiştir.


FUTBOL


Futbol da,  2004-2005 Sezonunda profesyonelliğe yükselme maçlarının ardından şampiyon olarak tarihinde ilk defa profesyonel 3. ligine yükselen Konya Şekerspor Futbol Takımı 2007-2008 Futbol sezonunda Türkiye Profesyonel 3. liginde şampiyon olarak yine tarihinde ilk kez olmak üzere TFF 2. Ligine yükselmiştir. Halen TFF 2. Liginde mücadele eden Futbol takımı bu sezon ilk defa katıldığı Ziraat Türkiye Kupasında oynanan 3 eleme müsabakası sonrasında  başarılı olarak gruplara kalmaya hak kazanmıştır.


GÜREŞ


Uzun Yıllar Türk Güreşinede büyük sporcular yetiştiren şekerspor Antrenör Duran Koçak ile uzun yıllar Türkiyede Güreşte kulübümüz söz sahibi olmuştur,Erdogan Koçak Akdeniz Oyunları Şampiyonu Olmuştur,Sümer Koçak ise Avrupada Bir Çok Şampiyonluklar kazandırmış ve Türk Güreş Milli Takımın Degişmez sporcusu olmuştur,Son Zamanlarda ise Şeref Eroglu,Nazmi Avluca,Bünyamin Emik,Bayram Özdemir,İsmail Güzel,Atilla Güzel Gibi Bir Çok Şampiyon güreşcide şekersporda Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları kazanmışlardır,Konya Güreş Tarihinde ilk Türkiye Şampiyonu Takım Şekerspor olmuştur.

 

  1. 2007 YILI GREKO- ROMEN TÜRKİYE LİĞ ŞAMPİYONLUĞU
  2. 2007 YILI GREKO- ROMEN AVRUPA LİĞİ 3 .LÜĞÜ
  3. 2008 YILI GREKO- ROMEN TÜRKİYE 3.LÜĞÜ
  4. 2006 YILI GREKO – ROMEN TÜRKİYE


BİSİKLET


Kulüble aynı Tarihlerde Faliyetine Başlayan Bisiklet Takımıda Bu Uzun Süreçte Sayısız Başarılara imza atmıştır,Özellikle Bisiklette Konyanın Ve Şekersporun Dönüm noktası o zamanlar Yugoslavyada yaşayan ve Türkiyeye iltica eden Nezir Sonakının gelmesiyle büyük ivme kazanıyor ve Konya şekerde sporcu antrenör olarak çalışmaya başkıyor,o dönemden günümüze kadar şekersporun yetiştirdigi aynı zamanda milli takımın sürekli kadrosunda olan sporculardan bazıları şunlardır,Nezir Sonakın,Mustafa Mest,D.Ali Akdere,Rıfat Çalışkan,Sadık Keleş,Nusret Ergül,Süleyman Okur,Seyit Kırmızı,Hasan Gazyagcı,Harun Şencan,Erol Küçükbakırcı,Hasan Can,Teyfik Erdogdu,Nurettin Kipriksiz,Ö.Ali Erikci,Adnan Tam,Mehmet Küçükcerezci,Mehmet Şafakcı,Aziz Ay,Sadettin Kızl,Hüseyin Tıglı, Gibi daha yüzlerde yetenekli sporcular yetiştiren kulüb aynı zamanda buradan sporcu olarak bulunan kişiler ileryeyen zamanlarda Türkiyenin bir çok bölgesinde Antrenör olarak Türk Bisikletine Hizmetlerine devam etmekdedirler,O Zamandan Günümüze kadar Türk Bisiklet Milli Takımına 1000 Fazla sporcu veren Şekerspor Bisiklet camiasında Bisikletin ÜNİVERSİTESİ diye anılır,

2008 Yılında kulubün onursal başkanı Yönetim Kurulu Bakanı Sayın Recep Konuk’un Talimatlarıyla Bisiklet Branşında Yeni Bir Yapılanmaya Gidilerek Günümüzün Profesyonel Takımın Temelleri Atılmıştır,Takımda Elit Büyük,Genç,Yıldız A-B Takımları olmak üzere 35 sporcuyla Yarışlara katılmakdadır.


2011-2012 ve 2013 Yılında Büyük Takım Türkiyenin İlk Ve 2013 Yılında Tek Olması sebeyli çok önem arz etmekdedir,Bu Yıl 49 Su Yapılacak Olan TOUR OF TURKEY 49  (Cumhurbaşkanlıgı Bisiklet Turu) Son Üç Yılda sadece Takımımız Türkiyeyi Temsil Etmekdedir ,Bu Tour Son 4 Yıldır Avrupanın Sayılı Turları Arasında Sayılmakdadır ve 145 Ülkede TV. Naklen yayınlanmakdadır,Bu Turda olmak Hem sponsorumuz için çok iyi bir tanıtım olmakda hemde Türk Sporcularımızın Gelişimi için Çok Önemli Bir Organizasyondur.


2008 Yılında Yeni Yapılanmayla alakalı olarak alt yapıyada büyük önem verilmiştir,Alt yapıdan yetişen sporcumuz Ahmet Örken 2011 Yılında Portekizde yapılan Gençler AVRUPA Pist Şampiyonasında AVRUPA ŞAMPİYONU Olmuştur,Bu Başarı Türk Bisiklet Tarihinde Bir İlk Olarak Başarılmıştır.


Büyük Bisiklet Takımımız Aynı Zamanda Dünyanın Bütün Kıtalarında Yarışlara  katılarak Ülkemizi Ve Konya şeker & Torku Ailesini Başarıyla temsil etmekdedir,Gidilen bu Müsabakalardan bazıları ise; Ukrayna,İran,Çin,Fas,Mısır,Hırvatistan,Estonya,Litvanya,Letonya,Romanya Da Birincilikler kazanılmıştır,En son Gidilen Müsabakada ise Çin’de Taihu Lake  Turunda 2.1 Katagorisinde yarışın 7 etabında külübümüz TÜRK Sporcusu Alt Yapıdan Yetişen  Ahmet ÖRKEN Yine bir ilki gerçekleştirerek birinciyle aynı zamanda tekerlek farkıyla 3 üncü olmuştur ve bu Türk Bisiklet Tarihinde bir ilkdir.16 Yıldır Kazanılamayan Türkiye Büyükler Yol Şampiyonlugu 2012 Yılında Sporcumuz Miraç Kal Tarafından kazanılmıştır 2 inci ise yine kulubümüz sporcusu Mustafa Sayar olmuştur,Ayrıca Yıllar Sonrada Takım Halinde Türkiye Şampiyonlugu kazanılmıştır.


40 Yıldır gidilemeyen Olimpiyat oyunlarını Türkiye Bisiklet Branşında 3 sporcuyla temsil edilmiş olup 2 Sporcu Kulubümüz alt Yapısından yetişen bir sporcuyla beraber Sporcumuz Miraç Kal Temsil Etmiştir,Bu Kulübümüz Ve Bisiklet camiası için çok büyük bir gelişmeydi.


Takımımız Her Yıl Yapılan Cumhurbaşkanlıgı Bisiklet Turunda Yine Ülkemizi En iyi şekilde temsil etmek için Türk ve Yabancı sporcularla çalışmalarına ara vermeden devam etmekdedir,Güçlü Olan Sporcu Kadrosuna 2013 Yılında İspanyadan Ve Kazakistandan çok yetenekli sporcularla takviye yaparak, hedefi madalyalar kazanmak olarak görmekdedir.


2012 Yılının Ortalarında Kulüb Yönetim Kurulunun Kararı İle Kulüb Başka Bir Takıma Devredilerek,Yeniden Kurulan TORKU ŞEEKERSPOR (Torku Gençlik ve Spor Kulubü Olarak Türk sporuna Şu Anda Sadece Bisiklet Branşında Faliyetlerine Devam etmekdedir.

Torku Şeker Gençlik ve Spor Klübü
Bizi Takip Edin
Tüm hakki Sakli idir © 2012 Konya Seker.